NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Авансцена Деян Янев представя изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" в галерия „Аросита“
5738
Авансцена

Деян Янев представя изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" в галерия „Аросита“

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“. Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите. „Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“. Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми

| 28 Август 2024, 14:12 ч.
Деян Янев представя изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи
Деян Янев представя изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" в галерия „Аросита“
Снимка © DFA

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.

„Убийствена комедия“ за любов и още нещо. Театър „Възраждане“ предава на живо от фестивала в Кан. Блясък, кино и звезди, или мрачна вечеринка с убийство. Какво точно се случва по време на едно от най-големите културни събития в света?...

Режисьорът Венцислав Асенов поставя за първи път у нас пиесата на британеца Робин Хоудън.

„В България авторът е известен, защото пише в най-добрите традиции на британския фарс. Много смешни пиеси, с много добър диалог и много ярки персонажи, тоест, много „сочен“ театър за игра и много приятен за гледане“, казва Асенов.

МИСТЕРИЯ ОТ ПЪРВАТА ДО ПОСЛЕДНАТА МИНУТА

Клевета, измама, заговор, изневяра. Интригата се задълбочава, а ситуацията е сложна, дори прекалено сложна,  независимо, че в нея

Георги Христов е специален гост на „Пеещи артисти 3“. Концертът ще се състои на 24 септември в зала 1 на НДК, съобщава продуцентът и създател на проекта Игор Марковски.

В спектакъла участват също „Акага“, Дарин Ангелов, Мая Бежанска, Емилия Валенти, Симеон Владов, Deja vu, Орлин Горанов, Петя Дикова, Теди Кацарова, Момчил Колев, Анастасия Левордашка, Нина Николина, Люба Пашова, Атанас Пенев („Б. Т.  Р.), Мариана Попова, Жаклин Таракчи, Николай Урумов, Иван Динев-Устата, Майя Христова, „Шик“, Димитър Туджаров-Шкумбата. Водеща е Гергана Стоянова.

„Идеята за проекта се роди още през 1995-1996 г., в разговорите ни с Тодор Колев и Иван Балсамаджиев. Проектът се случи в тяхна памет и в памет на другите приятели, които не са вече между нас – от Стефан Данаилов и Асен Кисимов до Татяна Лолова“, припомня И

На  9 август започва 9-ото издание на София Филм Фест на път - Кюстендил, съобщиха от общинския отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил. В рамките на феста всеки петък в този период ще има безплатни прожекции на открито, на арката на централния площад "Велбъжд" в града. 

Инициативата се реализира съвместно с Община Кюстендил с подкрепата на Национален филмов център и паневропейската верига киносалони Europa Cinemas, в партньорство с Vivacom, казаха организаторите.

Програмата започва с прожекция на 9 август на филма на  Вим Вендерс "Прекрасни дни" с участието на Коджи Якушо, с награда за най-добър актьор на кинофестивала в Кан през 2023.

Програмата продължава на 16 август  с филма "Защото обичам лошото време", който ще бъде представен от режисьорката си Яна Лекарска. Програмата на 23 август предвижда VR прожекции във Възрожденскот

Ставам рано и знам, че отивам на работа, ще правя дадена роля, в добро настроение съм, ще видя този и онзи… Истинска радост е. Животът на актьора е в театъра. Без него артистът е загинал. Думите са на големия български актьор Васил Попов. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Той е роден на 25 юни 1934 г. в София. От малък иска да стане актьор. По-късно, заедно с приятеля си Димитър Манчев, се записват в детската театрална школа, в профсъюзния дом „Георги Димитров“ към Министерството на транспорта. „Миризмата на лепило, с която ни лепяха мустаците или брадите, още от ученическите години, ме плени“, казва актьорът през 2008 г. През 1958 г. завършва Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство, НАТФИЗ) – специалност „Актьорско майсторство“, в класа на проф. Кръстю Мирски

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да не включва Лумбини - родното място на Буда в Непал, което привлича поклонници, в списъка си на застрашените обекти на културното наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние.

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство.

Експерти на организацията препоръчаха то да бъде включено в списъка на застрашените обекти, посочвайки влошаването на негови "ключови характеристики" и "тревожно състояние на опазване". 

Басанта Махарджан, непалски експерт по обекта и будизма, каза, че Непал "напълно е пренебрегнал" предишните предложения и предупреждени

Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.

„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.

Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.

"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.

По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и стремеж на автора да анализира и изследва импулсите и стимулите, които подтикват определени действия и поведение.

Музеят на дизайна в Лондон посвещава изложба на Барби, с повече от 180 кукли, от които една дори е прекарала борда на Международната космическа станция (МКС) шест месеца през 2022 г., съобщи АФП.

Година след феноменалния успех на филма на Грета Гъруиг с актрисата Марго Роби изложбата ще покаже от петък, 5 юли, еволюцията на "най-известната кукла в света" от създаването й преди 65 години. Тя започва с първия модел - Барби No 1 от 1959 г. Компанията "Мател", която произвежда куклите оттогава досега, е партньор на инициативата. 

В изложбата е и сърфистката Барби, много популярна през 70-те години на миналия век, и най-продаваната в колекцията - Барби с дълги коси от 1992 г. От нея по света са купени повече от 10 милиона броя. Включени са също първите чернокожи Барби, испанките и азиатките, първата със синдром на Даун, както и тази в инвалидна количка.

Организ

Постановката „Крадецът на праскови“ по едноименната повест на Емилиян Станев представя в Радомир Музикално-драматичен театър (МДТ) "Константин Кисимов“ - Велико Търново, съобщават от читалище "Напредък 1895 г." в Радомир.

Героите на едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят на театралната сцена на 18 септември, точно шейсет години след създаването на едноименния филм на Въло Радев. 

В ролята на Елисавета и нейния съпруг ще се превъплътят актьорите Полина Петкова и Веселин Калановски. Персонажът на сръбския военнопленик ще бъде изигран от Борис Атанасов, а на ординареца - от Детелин Кандев. В актьорския състав на представлението са още Стефка Златкова и Стефан Методиев.

Спектакълът "Крадецът на праскови" е по драматизация и режисура на Бойко Илиев. Музиката е дело на Петър Атанасчев, а сценографията и костюмите е на Никол

Русенци върнаха с аплодисменти Лили Иванова за два биса на концерта в крайдунавския град. 

Почти всички предвидени предварително 2500 места за изявата на примата на българската естрада в "Арена Русе" бяха разпродадени и заети. Изключение правят може би само няколко единични бройки, съобщи изпълнителният директор на залата Любомир Христов. 

Лили Иванова поздрави публиката веднага след една от новите си песни "Два белега", с която започна концертът. 

"За мен и моя екип е удоволствие да бъдем в прекрасния град Русе", каза тя. 

Изпълненията накараха хората в залата неведнъж да станат на крака. Популярните песни "Щурче", "Детелини", "Ветрове" Лили Иванова изпя заедно с публиката. 

По традиция тя представи музикантите от „LI Orchestra“, които бяха с нея на сцената – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев

Българската художничка Вивия Ники нарисува снежен делфин в една от преспите до Черни връх. Рисунката е с площ 320 кв. метра и е разположена на топяща се преспа много близо до върха, разказват от екипа на „Изложби с кауза“.

За работата си Вивия Ники е използвала екологични бои, които не увреждат природата. Тя носи посланието за мира и доброто. Това е поредната картина в лендарт стил - „ландшафтно изкуство“, което авторката твори у нас, отбелязват от екипа.

„След гигантските й картини на морския плаж през изминалото лято, които впечатлиха България, тази е първата върху сняг. Самото изображение на делфина в снега цели да събуди темата за опазването на околната среда. Топящия лед символизира преходността на времето и загатва за необходимостта от спешни, бързи мерки за спасение от екологична катастрофа. Делфинът ни обръща към вечните теми за мира и доброто, които трябва да

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от

„Мотивиран от наблюденията си върху човешката природа, Деян Янев разглежда и създава характерни архетипни състояния и митологизирани образи. Чрез непрекъснато наслагване на стереотипни изображения и типове поведение в общуването авторът изгражда „образ“ - съвременен архетип на автохтонния (първичен) модел на подражание“, отбелязва още тя. 

Според нея произведенията нямат за цел да осъждат или поощряват темата за естеството на опиатите в нашата реалност.

„Те по-скоро изследват социалните процеси, които водят до състоянието на съществуващите образи, като един своеволен и обобщен модел на съвременния архетип“, казва Диана Драганова-Щир. 

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Сабрина Карпентър запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Певицата, авторка на песни и актриса Сабрина Карпентър за трета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието. Карпентър запазва първенст ...
Филмът "Бийтълджус Бийтълджус" запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка
След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщ ...
Сериалът "Шогун" сътвори история на телевизионните награди "Еми"
Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отл ...
Андреа Бочели празнува 30 години на музикалната сцена с дуети с оперни, поп и кънтри изпълнители
Италианският тенор Андреа Бочели празнува 30 години в музиката през 2024 г. с дуети с популярни оперни, поп и кънтри изпълнители и с турне, част от което е и концертът му в София н ...
Изложба показва портрети на жени, променили историята
Шестнайсет портрета на жени, променили хода на историята и оказали огромно влияние върху българското общество, ще бъдат представени в изложбата „Будителките“. Експозиц ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Авансцена
5738
Авансцена

Деян Янев представя изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" в галерия „Аросита“

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.

| 28 Август 2024, 14:12 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Деян Янев представя изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи
Деян Янев представя изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" в галерия „Аросита“
Снимка © DFA

„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.

Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.

„Убийствена комедия“ за любов и още нещо. Театър „Възраждане“ предава на живо от фестивала в Кан. Блясък, кино и звезди, или мрачна вечеринка с убийство. Какво точно се случва по време на едно от най-големите културни събития в света?...

Режисьорът Венцислав Асенов поставя за първи път у нас пиесата на британеца Робин Хоудън.

„В България авторът е известен, защото пише в най-добрите традиции на британския фарс. Много смешни пиеси, с много добър диалог и много ярки персонажи, тоест, много „сочен“ театър за игра и много приятен за гледане“, казва Асенов.

МИСТЕРИЯ ОТ ПЪРВАТА ДО ПОСЛЕДНАТА МИНУТА

Клевета, измама, заговор, изневяра. Интригата се задълбочава, а ситуацията е сложна, дори прекалено сложна,  независимо, че в нея

Георги Христов е специален гост на „Пеещи артисти 3“. Концертът ще се състои на 24 септември в зала 1 на НДК, съобщава продуцентът и създател на проекта Игор Марковски.

В спектакъла участват също „Акага“, Дарин Ангелов, Мая Бежанска, Емилия Валенти, Симеон Владов, Deja vu, Орлин Горанов, Петя Дикова, Теди Кацарова, Момчил Колев, Анастасия Левордашка, Нина Николина, Люба Пашова, Атанас Пенев („Б. Т.  Р.), Мариана Попова, Жаклин Таракчи, Николай Урумов, Иван Динев-Устата, Майя Христова, „Шик“, Димитър Туджаров-Шкумбата. Водеща е Гергана Стоянова.

„Идеята за проекта се роди още през 1995-1996 г., в разговорите ни с Тодор Колев и Иван Балсамаджиев. Проектът се случи в тяхна памет и в памет на другите приятели, които не са вече между нас – от Стефан Данаилов и Асен Кисимов до Татяна Лолова“, припомня И

На  9 август започва 9-ото издание на София Филм Фест на път - Кюстендил, съобщиха от общинския отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил. В рамките на феста всеки петък в този период ще има безплатни прожекции на открито, на арката на централния площад "Велбъжд" в града. 

Инициативата се реализира съвместно с Община Кюстендил с подкрепата на Национален филмов център и паневропейската верига киносалони Europa Cinemas, в партньорство с Vivacom, казаха организаторите.

Програмата започва с прожекция на 9 август на филма на  Вим Вендерс "Прекрасни дни" с участието на Коджи Якушо, с награда за най-добър актьор на кинофестивала в Кан през 2023.

Програмата продължава на 16 август  с филма "Защото обичам лошото време", който ще бъде представен от режисьорката си Яна Лекарска. Програмата на 23 август предвижда VR прожекции във Възрожденскот

Ставам рано и знам, че отивам на работа, ще правя дадена роля, в добро настроение съм, ще видя този и онзи… Истинска радост е. Животът на актьора е в театъра. Без него артистът е загинал. Думите са на големия български актьор Васил Попов. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Той е роден на 25 юни 1934 г. в София. От малък иска да стане актьор. По-късно, заедно с приятеля си Димитър Манчев, се записват в детската театрална школа, в профсъюзния дом „Георги Димитров“ към Министерството на транспорта. „Миризмата на лепило, с която ни лепяха мустаците или брадите, още от ученическите години, ме плени“, казва актьорът през 2008 г. През 1958 г. завършва Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство, НАТФИЗ) – специалност „Актьорско майсторство“, в класа на проф. Кръстю Мирски

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да не включва Лумбини - родното място на Буда в Непал, което привлича поклонници, в списъка си на застрашените обекти на културното наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние.

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство.

Експерти на организацията препоръчаха то да бъде включено в списъка на застрашените обекти, посочвайки влошаването на негови "ключови характеристики" и "тревожно състояние на опазване". 

Басанта Махарджан, непалски експерт по обекта и будизма, каза, че Непал "напълно е пренебрегнал" предишните предложения и предупреждени

„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.

Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.

Музеят на дизайна в Лондон посвещава изложба на Барби, с повече от 180 кукли, от които една дори е прекарала борда на Международната космическа станция (МКС) шест месеца през 2022 г., съобщи АФП.

Година след феноменалния успех на филма на Грета Гъруиг с актрисата Марго Роби изложбата ще покаже от петък, 5 юли, еволюцията на "най-известната кукла в света" от създаването й преди 65 години. Тя започва с първия модел - Барби No 1 от 1959 г. Компанията "Мател", която произвежда куклите оттогава досега, е партньор на инициативата. 

В изложбата е и сърфистката Барби, много популярна през 70-те години на миналия век, и най-продаваната в колекцията - Барби с дълги коси от 1992 г. От нея по света са купени повече от 10 милиона броя. Включени са също първите чернокожи Барби, испанките и азиатките, първата със синдром на Даун, както и тази в инвалидна количка.

Организ

Постановката „Крадецът на праскови“ по едноименната повест на Емилиян Станев представя в Радомир Музикално-драматичен театър (МДТ) "Константин Кисимов“ - Велико Търново, съобщават от читалище "Напредък 1895 г." в Радомир.

Героите на едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят на театралната сцена на 18 септември, точно шейсет години след създаването на едноименния филм на Въло Радев. 

В ролята на Елисавета и нейния съпруг ще се превъплътят актьорите Полина Петкова и Веселин Калановски. Персонажът на сръбския военнопленик ще бъде изигран от Борис Атанасов, а на ординареца - от Детелин Кандев. В актьорския състав на представлението са още Стефка Златкова и Стефан Методиев.

Спектакълът "Крадецът на праскови" е по драматизация и режисура на Бойко Илиев. Музиката е дело на Петър Атанасчев, а сценографията и костюмите е на Никол

Русенци върнаха с аплодисменти Лили Иванова за два биса на концерта в крайдунавския град. 

Почти всички предвидени предварително 2500 места за изявата на примата на българската естрада в "Арена Русе" бяха разпродадени и заети. Изключение правят може би само няколко единични бройки, съобщи изпълнителният директор на залата Любомир Христов. 

Лили Иванова поздрави публиката веднага след една от новите си песни "Два белега", с която започна концертът. 

"За мен и моя екип е удоволствие да бъдем в прекрасния град Русе", каза тя. 

Изпълненията накараха хората в залата неведнъж да станат на крака. Популярните песни "Щурче", "Детелини", "Ветрове" Лили Иванова изпя заедно с публиката. 

По традиция тя представи музикантите от „LI Orchestra“, които бяха с нея на сцената – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев

Българската художничка Вивия Ники нарисува снежен делфин в една от преспите до Черни връх. Рисунката е с площ 320 кв. метра и е разположена на топяща се преспа много близо до върха, разказват от екипа на „Изложби с кауза“.

За работата си Вивия Ники е използвала екологични бои, които не увреждат природата. Тя носи посланието за мира и доброто. Това е поредната картина в лендарт стил - „ландшафтно изкуство“, което авторката твори у нас, отбелязват от екипа.

„След гигантските й картини на морския плаж през изминалото лято, които впечатлиха България, тази е първата върху сняг. Самото изображение на делфина в снега цели да събуди темата за опазването на околната среда. Топящия лед символизира преходността на времето и загатва за необходимостта от спешни, бързи мерки за спасение от екологична катастрофа. Делфинът ни обръща към вечните теми за мира и доброто, които трябва да

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от

"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.

По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и стремеж на автора да анализира и изследва импулсите и стимулите, които подтикват определени действия и поведение.

„Мотивиран от наблюденията си върху човешката природа, Деян Янев разглежда и създава характерни архетипни състояния и митологизирани образи. Чрез непрекъснато наслагване на стереотипни изображения и типове поведение в общуването авторът изгражда „образ“ - съвременен архетип на автохтонния (първичен) модел на подражание“, отбелязва още тя. 

Според нея произведенията нямат за цел да осъждат или поощряват темата за естеството на опиатите в нашата реалност.

„Те по-скоро изследват социалните процеси, които водят до състоянието на съществуващите образи, като един своеволен и обобщен модел на съвременния архетип“, казва Диана Драганова-Щир. 

/ВСР

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Сабрина Карпентър запази челната си позиция в класацията на "Билборд" за албуми
Филмът "Бийтълджус Бийтълджус" запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка
Сериалът "Шогун" сътвори история на телевизионните награди "Еми"
Андреа Бочели празнува 30 години на музикалната сцена с дуети с оперни, поп и кънтри изпълнители
Изложба показва портрети на жени, променили историята
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.